Uwaga na fałszywe faktury!

Docierają do nas sygnały od Klientów, że otrzymują oni fałszywe wiadomości, przesyłane przez firmę Polska Gospodarka Energetyczna podszywającą się pod markę PGE Polska Grupa Energetyczna, wzywające do uregulowania zaległych należności. 
Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i niewpłacanie pieniędzy na konto przekazywane w fałszywej korespondencji, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości o kontakt z Infolinią PGE: (+48) 422 222 222.
 

Zwiedzający gromadzili się w sobotę (16.05.br.) przed muzeum jeszcze przed otwarciem. Ostatni chętni przychodzili nawet tuż przez 1.00 w nocy, w niedzielę, czyli kilka minut przed zamknięciem. Były wśród nich rodziny z dziećmi, dla których przygotowano specjalny plac zabaw oraz konkursy z nagrodami, pojawili się miłośnicy energetyki oraz tacy, którzy zetknęli się z tą tematyką po raz pierwszy. Po zwiedzaniu słychać było komentarze: „To niesamowite miejsce”.

Unikatowe eksponaty i dokumenty

Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających, oprowadzanych po Sali Muzealnej przez przewodnika, cieszyły się unikatowe eksponaty z przedwojennej elektrowni, a wśród nich urządzenia i przyrządy wykorzystywane w energetyce na przestrzeni 105 lat działalności firmy. W muzeum można było zobaczyć m.in. liczniki energii Szpotańskiego, unikalne przyrządy pomiarowe, „kabel Potockiego” - najstarszy fragment kabla ziemnego, który doprowadzał prąd do zamku hrabiego Potockiego w Łańcucie, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie oraz pierwszy polski mikrokomputer „Meritum”.

Ekspozycję wzbogaciła wystawa fotografii starej elektrowni, dokumenty z okresu jej budowy, dokumentacja prawna „Szyny Podkarpackiej", dokumentacja techniczna najstarszej linii wysokiego napięcia z czasów okupacji niemieckiej oraz Memoriał Zarządu Miejskiego z 1937 r. w sprawie rozbudowy elektrowni.

Specjalnie na Noc Muzeów przygotowana została nowa wystawa o historii Elektrowni w Łańcucie. Unikatowe zdjęcia i opisy, pierwszy raz zostały zaprezentowane szerokiej publiczności dzięki pasji byłego, nieżyjącego już pracownika energetyki, Grzegorza Kuźniara. Przekazał je, jak napisał w swoich notatkach, „w celu utrzymania od zapomnienia”.

Zwiedzaniu Sali muzealnej towarzyszyła projekcja filmu o 105-letniej historii energetyki Podkarpackiej. Dodatkowe atrakcje Zwiedzanie Sali Muzealnej było tylko jedną z atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się widowiskowy pokaz wyładowań transformatora Tesli zaprezentowany na dziedzińcu siedziby Spółki. Wyładowania, w rytm muzyki, przyjmowane były gromkimi brawami, co zostało zarejestrowane przez TVP Rzeszów.

Dla spragnionych wiedzy przygotowano efektowne pokazy zjawisk z dziedziny elektrostatyki i magnetyzmu z wykorzystaniem modeli interaktywnych, m.in. Generatora Van de Graaffai Cewki Ruhmkorffa. Zwiedzający mogli zobaczyć także, na czym polega doświadczenie Faradaya oraz pokaz laserów.

Muzeum Energetyki Podkarpackiej powstało w 2009r., w 100. rocznicę wybudowania w Rzeszowie Elektrowni Miejskiej. Podczas ubiegłorocznej edycji Nocy Muzeów odwiedziło je ok. 1500 osób.

Muzeum jest udostępniane dla zorganizowanych grup uczniów, odwiedzających firmę gości, oraz zainteresowanych zbiorami pracowników i byłych pracowników.

 

pgeobrot_site