Uwaga na fałszywe e-maile

Docierają do nas sygnały od Klientów, że otrzymują oni fałszywe wiadomości e-mail, wzywające do zapłaty określonej kwoty. Prosimy zachować szczególną ostrożność i nie klikać w przesłany w wiadomości link.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z Infolinią PGE: (+48) 422 222 222.

Na miłośników unikatowych eksponatów czeka mnóstwo niespodzianek. W muzeum znajdują się wyjątkowe pamiątki ilustrujące historię podkarpackiej energetyki, której początki sięgają 1909 roku.

Można tu zobaczyć „archaiczny” sprzęt, który był kiedyś codziennym narzędziem pracy. Są to m.in. liczniki Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, zegary ze starej elektrowni czy miliamperomierz z 1935 r. Szczególną uwagę zwiedzających przykuwa zazwyczaj jeden z pierwszych polskich komputerów – Meritum wyprodukowany w 1985 r. oraz egzotyczne półbuty elektroizolacyjne, wyglądające jak duże kalosze, które chroniły elektryka pracującego przy montażu i naprawie linii energetycznych. Zwiedzających oprowadzi przewodnik – pasjonat, który od wielu lat opiekuje się muzeum i eksponatami.

Zwiedzanie będzie też ucztą dla miłośników nauki i techniki. Muzeum zaprasza m.in. na projekcję widowiskowych wyładowań transformatora Tesli oraz pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu na modelach edukacyjnych typu generator Van de Graffa.

Muzeum zaplanowało także specjalny interaktywny pokaz „Historia światła i koloru”, w którym wykorzystane zostaną elementy optyki geometrycznej. Pokaz odpowie na pytanie, skąd się biorą kolory i dlaczego tak naprawdę nie istnieją. Zwiedzający zobaczą także wystawę specjalistycznych pojazdów używanych przez energetyków podczas codziennej pracy.

Dla dzieci i młodzieży przygotowano konkursy z nagrodami.

Muzeum mieści się w siedzibie PGE Obrót S.A., przy ul. 8 Marca 6. W sobotę, 16 maja, będzie dostępne dla zwiedzających w godzinach 19.00 – 01.00. Podczas ubiegłorocznej edycji Nocy Muzeów Muzeum Podkarpackiej Energetyki odwiedziło ok. 1 500 osób.

 

pgeobrot_site