Muzeum Energetyki Podkarpackiej

„Elektromagnetyczne opowiadania”, czyli cykl zajęć nie tylko dla najmłodszych, to nauka przez zabawę, a także szansa, by poznać unikatowe pamiątki pokazujące historię regionalnej energetyki. Takie atrakcje czekają na odwiedzających Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie.

Interaktywne zajęcia dydaktyczne prowadzą znany na Podkarpaciu popularyzator nauki Paweł Pasterz, twórca m.in. interaktywnej tablicy pierwiastków oraz Małgorzata Wilczak, która także jest pasjonatką i popularyzatorką nauki.

Eksponaty zebrane w rzeszowskim muzeum pozwalają sięgnąć korzeni podkarpackiej energetyki, czyli roku 1909. Zobaczyć można „archaiczny” sprzęt, który kiedyś był codziennym narzędziem pracy energetyków: liczniki Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, zegary ze starej elektrowni czy miliamperomierz z 1935r.

Uwagę przykuwa jeden z pierwszych polskich komputerów „Mertium”, wyprodukowany w 1985 r. Zainteresowanie wzbudzają też np. egzotyczne półbuty elektroizolacyjne, wyglądające jak wielkie kalosze, które chroniły elektryka pracującego przy montażu i naprawie linii energetycznych.

- Zwiedzanie opiera się na interaktywnej zabawie. W takiej atmosferze nasi goście poznają tajniki energetyki – nie tylko słuchając prowadzących zajęcia, ale przede wszystkim uczestnicząc w pokazach naukowych i eksperymentach z zakresu elektryczności, magnetyzmu i elektrostatyki. Dzięki temu zwiedzanie staje się małą naukową przygodą – mówi Mariusz Majewski, rzecznik prasowy PGE Obrót S.A.

Muzeum Podkarpackiej Energetyki mieści się w siedzibie PGE Obrót S.A. w Rzeszowie na ul. 8 Marca 6.  Powstało z okazji obchodów 100-lecia regionalnej energetyki. Podczas ostatniej edycji Nocy Muzeów placówkę odwiedziło ok. 2000 osób.

Muzeum jest udostępniane dla zorganizowanych grup uczniów, odwiedzających firmę gości,  oraz zainteresowanych zbiorami pracowników i byłych pracowników.

Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania muzeum i uczestnictwa w zajęciach prosimy o kontakt na adres mailowy: komunikacja.obrotsa@gkpge.pl