PGE pamięta o rzeszowskich energetykach z czasu wojny

11.08.2023

Przed zbliżającym się Dniem Energetyka przedstawiciele PGE Obrót i PGE Dystrybucja złożyli kwiaty ku czci 43 pomordowanych mieszkańców Staroniwy. Wśród nich byli także energetycy.

Zbiorowego mordu na mieszkańcach rzeszowskiej dzielnicy dokonali niemieccy żołnierze na początku czerwca 1943 r. Był to odwet za uszkodzenie Stacji Transformatorowej Staroniwa. W gazetce "Na posterunku", wydawanej przez Armię Krajową, podano, że kluczową wówczas dla Niemców infrastrukturę Polacy uszkodzili strzałami z karabinu. Na kilkanaście godzin została wstrzymana dostawa prądu dla części Rzeszowa i zakładów PZL, pracujących na rzecz okupanta. 

Energetycy z PGE dbają o pamięć o swoich poprzednikach przez cały rok, szczególnie przy okazji takich świąt jak Dzień Energetyka, czy Narodowe Święto Niepodległości.

Pamięć historyczna to bardzo ważny element działania PGE z zakresu społecznej odpowiedzialności.  Co roku na początku sierpnia PGE upamiętnia bohaterskich energetyków, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. O poświęceniu i ofierze naszych poprzedników, pamiętamy także lokalnie, dlatego kolejny rok oddajemy hołd rzeszowskim energetykom, pomordowanym w czasie II wojny światowej.
Janusz Magoń, p.o. prezesa zarządu PGE Obrót

Przedstawiciele PGE Obrót i PGE Dystrybucja odwiedzili również znajdujący się na rzeszowskim starym cmentarzu grób Jana Żurowskiego, pierwszego, długoletniego dyrektora ówczesnej elektrowni w Rzeszowie.