Elektryzująca noc w Muzeum Energetyki Podkarpackiej

20.05.2015

Już po raz drugi rzeszowscy energetycy z PGE Dystrybucja S.A. Oddział Rzeszów oraz PGE Obrót S.A. włączyli się w europejską Noc Muzeów. Impreza okazała się wyjątkowo udana. Muzeum odwiedziło prawie 2 000 osób.

Zwiedzający gromadzili się w sobotę (16.05.br.) przed muzeum jeszcze przed otwarciem. Ostatni chętni przychodzili nawet tuż przez 1.00 w nocy, w niedzielę, czyli kilka minut przed zamknięciem. Były wśród nich rodziny z dziećmi, dla których przygotowano specjalny plac zabaw oraz konkursy z nagrodami, pojawili się miłośnicy energetyki oraz tacy, którzy zetknęli się z tą tematyką po raz pierwszy. Po zwiedzaniu słychać było komentarze: „To niesamowite miejsce”.

Unikatowe eksponaty i dokumenty

Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających, oprowadzanych po Sali Muzealnej przez przewodnika, cieszyły się unikatowe eksponaty z przedwojennej elektrowni, a wśród nich urządzenia i przyrządy wykorzystywane w energetyce na przestrzeni 105 lat działalności firmy. W muzeum można było zobaczyć m.in. liczniki energii Szpotańskiego, unikalne przyrządy pomiarowe, „kabel Potockiego” - najstarszy fragment kabla ziemnego, który doprowadzał prąd do zamku hrabiego Potockiego w Łańcucie, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie oraz pierwszy polski mikrokomputer „Meritum”.

Ekspozycję wzbogaciła wystawa fotografii starej elektrowni, dokumenty z okresu jej budowy, dokumentacja prawna „Szyny Podkarpackiej", dokumentacja techniczna najstarszej linii wysokiego napięcia z czasów okupacji niemieckiej oraz Memoriał Zarządu Miejskiego z 1937 r. w sprawie rozbudowy elektrowni.

Specjalnie na Noc Muzeów przygotowana została nowa wystawa o historii Elektrowni w Łańcucie. Unikatowe zdjęcia i opisy, pierwszy raz zostały zaprezentowane szerokiej publiczności dzięki pasji byłego, nieżyjącego już pracownika energetyki, Grzegorza Kuźniara. Przekazał je, jak napisał w swoich notatkach, „w celu utrzymania od zapomnienia”.

Zwiedzaniu Sali muzealnej towarzyszyła projekcja filmu o 105-letniej historii energetyki Podkarpackiej. Dodatkowe atrakcje Zwiedzanie Sali Muzealnej było tylko jedną z atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się widowiskowy pokaz wyładowań transformatora Tesli zaprezentowany na dziedzińcu siedziby Spółki. Wyładowania, w rytm muzyki, przyjmowane były gromkimi brawami, co zostało zarejestrowane przez TVP Rzeszów.

Dla spragnionych wiedzy przygotowano efektowne pokazy zjawisk z dziedziny elektrostatyki i magnetyzmu z wykorzystaniem modeli interaktywnych, m.in. Generatora Van de Graaffai Cewki Ruhmkorffa. Zwiedzający mogli zobaczyć także, na czym polega doświadczenie Faradaya oraz pokaz laserów.

Muzeum Energetyki Podkarpackiej powstało w 2009r., w 100. rocznicę wybudowania w Rzeszowie Elektrowni Miejskiej. Podczas ubiegłorocznej edycji Nocy Muzeów odwiedziło je ok. 1500 osób.

Muzeum jest udostępniane dla zorganizowanych grup uczniów, odwiedzających firmę gości, oraz zainteresowanych zbiorami pracowników i byłych pracowników.