Uważaj na nieuczciwych sprzedawców energii elektrycznej

01.02.2016

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej może wiązać się z ukrytymi, czasem bardzo dotkliwymi kosztami.

 

Dowiedz się, jak działają nieuczciwi sprzedawcy. Bądź czujny i uważnie czytaj umowę proponowaną przez sprzedawcę. Często na pozór atrakcyjna oferta zawiera wiele ukrytych niekorzystnych warunków, o których nikt nie wspomina.

Nie daj się zaskoczyć!

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących tzw. Uwolnienia rynku energetycznego pozwoliło na swobodny wybór sprzedawcy energii elektrycznej. Niestety, sytuacje tę wykorzystują również nieuczciwi przedstawiciele handlowi. Pojawiły się bowiem osoby, które odwiedzając Państwa w domach namawiają do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej oraz do podpisania nowej umowy. Co więcej, podając się za „pracowników zakładu energetycznego” chcą być kojarzeni z PGE.

Przekonują, że oferują korzystniejsze warunki sprzedaży. Na pierwszy rzut oka ich oferta może wydawać się atrakcyjna, ponieważ cena za kWh jest nieco niższa. Jednak nie wspominają oni o wielu niekorzystnych dla klienta zapisach ukrytych w umowie. Są to m.in. bardzo wysokie sumy za upomnienia w przypadku spóźnienia się z płatnością, wyższe opłaty handlowe, czy dodatkowe usługi typu ubezpieczenie zdrowotne.

Nie daj się oszukać:

• Zapytaj jaką firmę reprezentuje handlowiec i sprawdź jego tożsamość,

• Sprawdź, co zostało Ci zaproponowane w pakiecie poza energią elektryczną,

• Dokładnie skontroluj wysokość opłaty handlowej, kary za nieterminowe wpłaty oraz wszelkie dodatkowe koszty

• Uważnie i na spokojnie przeczytaj umowę przed jej podpisaniem,

• Sprawdź jakie są warunki rozwiązania umowy,

• Zadzwoń na infolinię PGE Contact Center 422 222 222.

Pamiętaj, że po podpisaniu umowy poza Biurem Obsługi Klienta (np. w domu), zawsze przysługuje prawo do odstąpienia umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania.

Każdy kto poczuje się pokrzywdzony przez nieuczciwego sprzedawcą może powiadomić o tym Rzecznika Praw Konsumenta albo odpowiednią Delegaturę Rzecznika Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Więcej informacji na www.uokik.gov.pl/delegatury_uokik.php