Zapewniamy energię dla talentów

13.02.2015

Znamy już stypendystów konkursu fortepianowego, który jest częścią X Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Projekt ma na celu wspieranie młodych talentów muzycznych.

Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” to miejsce spotkań wybitnych muzycznych osobowości i pedagogów z utalentowaną młodzieżą pianistyczną. Podczas tego corocznego święta muzyki Sanok odwiedza kilkuset uczestników z kilkunastu krajów Europy.

Ideą konkursu „PGE – zapewniamy energię dla talentów”, który był wstępem do tegorocznego Forum, jest pomoc młodym muzykom w rozpoczęciu artystycznej drogi oraz wyłonienie najciekawszych indywidualności muzycznych na Podkarpaciu,w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

W konkursie wzięło udział 42 młodych artystów z całej Polski, m.in. z Warszawy, Poznania, Krakowa, Bydgoszczy i Krosna. Warunkiem udziału w konkursie było zaprezentowanie nagrania dwóch dowolnie wybranych utworów.

W komisji zasiadali wybitni pianiści, światowi wykładowcy gry na fortepianie m.in. prof. Jarosław Drzewiecki, prof. Viera Nosina, mgr Janusz Ostrowski czy prof. Andrzej Tatarski.

Nagrodzonych zostało 10 młodych muzyków. Laureaci konkursu zostali „Stypendystami PGE Polskiej Grupy Energetycznej”. Tytuł ten zapewnił im aktywny udział w X Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” w Sanoku, gdzie mogli zaprezentować swoje umiejętności.

Jedną z dodatkowych nagród była również możliwość indywidualnego spotkania z wybitnym artystą – pedagogiem, które służyć miało wytyczeniu planu rozwoju młodego artysty, wskazaniu priorytetów, mocnych stron oraz ścieżki realizacji kariery zawodowej.

- PGE od lat zapewnia energię dla ponad 5 mln Klientów, dlatego z przyjemnością zostaliśmy sponsorem projektu, podczas którego mieliśmy możliwość zapewnienia energii młodym utalentowanym muzykom – mówi Agnieszka Szczekala, rzecznik prasowy PGE Obrót S.A. – Postanowiliśmy zaangażować się w projekt i zostać jego głównym sponsorem, ponieważ jest to doskonała okazja do tego, aby pomóc młodym muzykom w rozpoczęciu artystycznej drogi życiowej.

Konkurs został zorganizowany z inicjatywy Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury w Sanoku przy wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.