Święto Polonusów

30.07.2014

W Rzeszowie zakończył się XVI Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Wydarzenie sponsorowała m.in. PGE Obrót S.A.

Tegoroczny Festiwal obchodzi swoje 45 – lecie. Pierwszy odbył się w 1969 roku.

- Festiwal na stałe wtopił się już w życie kulturalne Rzeszowa i okolic. Cieszymy się, że to ważne wydarzenie po raz kolejny wspierają sponsorzy, w tym PGE Obrót S.A. – mówi Mariusz Grudzień, dyrektor Festiwalu.

Do udziału zgłosiło się w tym roku 50 grup. Organizatorzy wybrali 37 zespołów z 14 krajów. Najwięcej, bo dziewięć, przyjechało z Kanady. Poza tym w Rzeszowie i okolicach wystąpili artyści m.in. z USA, Brazylii, Mołdawii, Szwajcarii i Niemiec. W sumie około 1100 osób w wieku od 16 do 86 lat.

Podczas koncertu galowego, który trwał ok. 3 godzin, wystąpili wszyscy uczestnicy, co zapewniło wyjątkowo barwny pokaz artystyczny.

- Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie to największe tego rodzaju wydarzenie w Polsce, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem. PGE Obrót S.A. wsparła Festiwal, ponieważ zaangażowanie w wydarzenia społeczne jest jednym z elementów wizerunku naszej Spółki – mówi Paweł Prządka, Prezes Zarządu PGE Obrót S.A.