Weź NIEMAPĘ i odwiedź Muzeum Energetyki Podkarpackiej!

22.03.2016

Wyjątkowe muzeum znajdujące się w siedzibie PGE Obrót jest jednym z ważnych punktów na NIEMAPIE - ilustrowanym przewodniku po Rzeszowie, który w zabawny i interaktywny sposób zachęca dzieci i dorosłych do aktywnego poznawania Rzeszowa.

NIEMAPA to projekt wyjątkowy, który mimo, że został stworzony głównie dla rodzin z dziećmi – zachwyci i zainteresuje każdą grupę wiekową. Przewodnik w graficzny sposób przedstawia interesujące miejsca, lokalną kulturę, kuchnię, charakterystyczne słowa danego regionu i ciekawostki z nim związane. NIEMAPA poprzez gry, zagadki i wyzwania zachęca młodych odkrywców do eksplorowania miasta i regionu.

Jednym z istotnych punktów na NIEMAPIE jest Muzeum Energetyki Podkarpackiej znajdujące się w siedzibie PGE Obrót. Eksponaty w nim zebrane pozwalają sięgnąć korzeni podkarpackiej energetyki, czyli roku 1909. Zobaczyć można „archaiczny” sprzęt, który kiedyś był codziennym narzędziem pracy energetyków: liczniki Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, zegary ze starej elektrowni czy miliamperomierz z 1935 r. Uwagę przykuwa jeden z pierwszych polskich komputerów „Mertium”, wyprodukowany w 1985 r. Zainteresowanie wzbudzają też np. egzotyczne półbuty elektroizolacyjne, wyglądające jak wielkie kalosze, które chroniły elektryka pracującego przy montażu i naprawie linii energetycznych.

Odwiedzający Muzeum Energetyki Podkarpackiej mogą poznać unikatowe pamiątki pokazujące historię regionalnej energetyki, a także wziąć udział w interaktywnych zajęciach dydaktycznych pn. „Elektromagnetyczne opowiadania”.

- Zwiedzanie opiera się na interaktywnej zabawie. W takiej atmosferze nasi goście poznają tajniki energetyki – nie tylko słuchając prowadzących zajęcia, ale przede wszystkim uczestnicząc w pokazach naukowych i eksperymentach z zakresu elektryczności, magnetyzmu i elektrostatyki. Dzięki temu zwiedzanie staje się małą naukową przygodą – mówi Agnieszka Szczekala, rzecznik prasowy PGE Obrót.

Muzeum Podkarpackiej Energetyki mieści się w siedzibie PGE Obrót w Rzeszowie na ul. 8 Marca 6. Powstało 7 lat temu, z okazji obchodów 100-lecia regionalnej energetyki. Podczas ostatniej edycji Nocy Muzeów placówkę odwiedziło ok. 2 000 osób.

Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania muzeum i uczestnictwa w zajęciach znaleźć można na stronie http://www.pge-obrot.pl/o-spolce/muzeum-energetyki-podkarpackiej

Premiera rzeszowskiej NIEMAPY odbyła się 21 marca br. w Urzędzie Miasta Rzeszowa.