Zabawa z nauką w Muzeum Energetyki Podkarpackiej

20.01.2017

Prawie 4 tys. uczniów odwiedziło wyjątkowe muzeum mieszczące się w siedzibie PGE Obrót w Rzeszowie. „Elektromagnetyczne opowiadania” – niecodzienne, bezpłatne zajęcia pokazujące tajniki elektryczności i magnetyzmu – to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu podczas ferii.

Interaktywne zajęcia dydaktyczne cieszące się dużą popularnością prowadzą Paweł Pasterz i Małgorzata Wilczak, znani na Podkarpaciu popularyzatorzy nauki, którzy w Polskim Radiu Rzeszów prowadzą swój program „Radiolatorium”. Dzięki ich zaangażowaniu Muzeum Energetyki Podkarpackiej jest miejscem spotkań z nauką, które aktywizuje dzieci i młodzież, ciesząc się także zainteresowaniem ich dorosłych opiekunów.

Elektromagnetyczne opowiadania to cykl zajęć, nie tylko dla najmłodszych, to nauka przez zabawę, a także szansa, żeby zobaczyć unikatowe pamiątki pokazujące historię regionalnej energetyki.

Poprzez zabawę i eksperymenty uczestnicy poznają mechanizmy rządzące skomplikowanymi zjawiskami naukowymi. Nowoczesne, interaktywne zajęcia rozwijają twórcze myślenie, wzbudzają w młodych ludziach ciekawość świata i chęć uczenia się – mówi Mariusz Majewski, rzecznik prasowy PGE Obrót.

Eksponaty zebrane w rzeszowskim muzeum sięgają korzeni podkarpackiej energetyki, czyli roku 1909. Zobaczyć można „archaiczny” sprzęt, który kiedyś był codziennym narzędziem pracy energetyków: liczniki Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, zegary ze starej elektrowni czy miliamperomierz z 1935 r. Uwagę przykuwa także jeden z pierwszych polskich komputerów „Mertium”, wyprodukowany w 1985 r.

Dzięki zaangażowaniu pracowników oddziału rzeszowskiego PGE Dystrybucja, muzeum stale powiększa swoje zbiory, rozwijając również formułę zajęć.

Muzeum Podkarpackiej Energetyki mieści się w siedzibie PGE Obrót w Rzeszowie na ul. 8 Marca 6. Chcąc odwiedzić placówkę wystarczy zadzwonić pod numer 17 865 61 19 i umówić się na konkretny termin.